מצע

בראש המצע של ליאל אבן זהר מוצבות חמש מטרות-על לקדנציה זו, מטרות שליאל מחוייבת בביצוען:

 1. מיגור השחיתות מהעיריה: די לקומבינות ולשלטון החבורות. נקיון יסודי בעירייה ראשון. כי צריך לשטוף הכל!
 2. הוזלת מחירי החינוך המשלים. מיידית: הפחתת 50% ממחירי הפעוטונים, הקייטנות, הצהרונים. בנוסף, הפחתת מחירי לימודי תואר ראשון לבני ראשון לציון.
 3. הקמת שכונת מגורים לצעירי ראשון: במחירים מוזלים, במיוחד עבור בני ראשון לציון זוגות צעירים ומחוסרי דיור.
 4. שדרת התרבות והתיירות: ציר של עשרה ק"מ של תרבות ותיירות, שיוביל את ראשון אל צמרת התיירות והתרבות בישראל.
 5. מודל תחבורה חדשני: אימוץ "מודל קוריטיבה" להפחתת עומסי התנועה במרכז העיר וביציאות ממנה, בשילוב הוספת שתי יציאות חדשות מהעיר על מנת להקטין את העומס בשעות השיא.

1. מיגור השחיתות מהעירייה

די לקומבינות ולשלטון החבורות. נקיון יסודי בעירייה ראשון. כי צריך לשטוף הכל!
בשנים האחרונות סובלת ראשון לציון מנורמות שלטון לקויות, מדפוסי פעולה בעיתיים, משלטון "חמולות" ומקורבים, וכפועל יוצר מכך – מהפקרת האינטרס הציבורי. דברים אלה מתבטאים בשפע פרשיות וארועים, במינויים לא כשרים בעיריה, בעסקאות מכירת נכסים עירוניים, ובאישור תכניות שלא בהתאם לאינטרס הציבורי.
התנהלות בעייתית זו, שנחשפה בדו"ח מבקר המדינה כתוצאה מפועלה של ליאל אבן זהר במועצת העיר – הפכו לנחלת הכלל; בידיעות תקשורתיות, כתבות ותחקירים. ידיעות, שחשפו שורה ארוכה של פרשיות שונות, שמעל כולן מרחפת העננה של דאגה למקורבים על חשבון התושבים.
את זה יש למגר מחיינו: לנקות את השחיתות מהעירייה, לסכל מינויים לא כשרים, לסגת מעיסקאות מפוקפקות שגוזלות את כספי הציבור ולמצות עד תום את חקר האמת לגבי האשמים בעסקאות אלה.
חייבים לשמור על ראשון נקייה, בראש ובראשונה מהבחינה המוסרית והציבורית. לשם כך דרוש מאבק ממושך למיגור השחיתות מהעירייה. רק ראשת עיר שתהיה מחוייבת למשימה זו ולא מחויבת לקומבינטורים ולמקורבים, תוכל לבצע אותה, ולהחזיר את העיר לתושבים.

2. הוזלת מחירי החינוך המשלים

מיידית: הפחתת 50% ממחירי הפעוטונים, הקייטנות, הצהרונים. בנוסף, הפחתת מחירי לימודי תואר ראשון לבני ראשון לציון.
יוקר המחייה הוא דבר שמטריד כל אזרח ישראלי, אבל הורים לילדים – במיוחד. חינוך הילדים הוא דבר יקר מאוד, והמושג "חינוך חינם" נשמע מצחיק להורה שחווה על בשרו את הצורך לממן מכספו את חינוך ילדיו. 

הוצאות החינוך של ההורים מתחילים כבר בגיל הרך: המדינה אינה מספקת מעונות, ועד גיל 3 ההורים נושאים בעלות מסגרות החינוך של הילד. גם בגילאים המבוגרים יותר נמשכות ההוצאות: חוגים, צהרונים, קייטנות, שיעורים פרטיים, פעילויות חברתיות, ועדי הורים, ספרי לימוד, ציוד ללימודים. עוד ועוד הוצאות שקשורות בחינוך הילדים – אך אינן כלולות במסגרת חבילות "חוק לימוד חינם".
בצומת זו צריכה עירייה להחליט האם היא באה לקראת ההורים, או שמא מטילה על כתפיהם הוצאות נוספות. כיום מדיניות עיריית ראשון לציון היא להעמיס על ההורים הוצאות ככל שרק אפשר. קחו לדוגמה את סוגיית המעונות: מהפעלת מעונותויתר פעולות החינוך המשלים – העיריה מרוויחה כסף! באופן אבסורדי ומקומם, לא רק שאין סיוע להורים, אלא אף נשאר בידי העירייה רווח כספי של מיליונים רבים, מהפעלת מסגרות אלה.
תנועת "דרך חדשה" תפעל להיפוך במגמה: החינוך המשלים לא יהיה מקור הכנסה לעיריה, אלא סעיף תקציבי שבו יושקעו כספים על מנת להפחית את העומס מכתפיי ההורים. והמטרה היא ברורה: הפחתה של 50% מעלויות החינוך המשלים בראשון לציון, כחלק מהפיכתה ל"עיר חינוך" מובילה בארץ.
"בחירתי לראשות העיר – משמעותה היא הפחתה מיידית (!) בתעריפי החינוך המשלים בעיר, עד הפחתה של 50% מאלה הנהוגים כיום", אומרת ליאל אבן זהר, “לא רק שזה אפשרי, אלא גם אפשרי בקלות רבה. שינוי קל בסדרי העדיפויות, פחות למקורבים – וכך יתפנו הכספים המיועדים להקלה על ההורים".
עוד במצע "דרך חדשה": הפחתת שכר הלימוד לסטודנטים בני ראשון לציון שלומדים בעיר.

3. הקמת שכונת מגורים לצעירי ראשון

דיור במחירים מוזלים, במיוחד עבור בני ראשון לציון זוגות צעירים ומחוסרי דיור.
בעיית המחסור בדיור והקושי של זוג צעיר לרכוש דירה ראשונה – היא בעיה כלל-ארצית מוכרת וכואבת. בעיה שתעלה בהרבה שנות עבודה וצורך להדק חגורה למשך שנים רבות. 
לרשות מקומית יש הרבה מה לעשות על מנת לסייע לזוגות צעירים ולבני המקום מחוסרי הדיור, לרכוש דירות משלהם, במחירים זולים יותר. את זאת עשתה למשל לפני שנים רבות עיריית אור יהודה, כשבנתה את שכונת "נוה רבין", בה הוקצו כל הדירות לבני העיר מחוסרי הדיור.
הרעיון הוא פשוט: הקמת שכונת מגורים בה משמשת העיריה על תקן היזם. במצב זה, מחיר הדירה הוא מחיר הקרקע ועוד עלויות הבנייה, כשרווח היזם – מתבטל, ומאפשר הוזלה של כשליש במחיר הדירה הסופי. כך, דירה שמחיר השוק שלה הוא למשל 1.8 מליון שקל, תימכר בפרוייקט כזה תמורת 1.2 מליון שקלים – מדובר בחיסכון קריטי עבור הצעירים הנדרשים לשלם סכומים עצומים שאין להם, רק למען "הפריבילגיה" להישאר ולגור בעיר נעוריהם.
'דרך חדשה' תקדם יזום שכונת מגורים לבני ראשון לציון, בה מאות יחידות דיור במחירים מופחתים, ובמתכונת שבה רווח היזם מופחת מעלות הדירה. המרוויחים הם בעצם כולם: הצעירים שירכשו דירות, הוריהם שירוויחו את קירבת המשפחה, והעיר ראשון לציון שתמשיך להצמיח דור חדש של בנות ובנים, שאוהבים את המקום, וקשורים אליו.

4. מ"עיר הקניונים" לעיר התרבות והתיירות

ציר של עשרה ק"מ של תרבות ותיירות, שיוביל את ראשון אל צמרת התיירות והתרבות בישראל. לחץ כאן >>

דמיינו את ראשון לציון של עוד כמה שנים. ציר של תרבות, מוזיאונים ובילויים מבית הכנסת הגדול ועד הים.
את הטיול בעיר עם בן/בת הזוג, הילדים או הנכדים, תתחילו מגן מדעי ליד מכון רון ורדי, או מהעיר ההיסטורית, בה נטייל כמוזיאון פתוח בין הרחובות ובתי הקפה הקטנים, בין סטודיו של אמנים, וגלריות, למוזיאון יין ביקב ההיסטורי, שישומר לטובת הציבור מקום לטובת המקורבים, משם למוזיאון אגם, גלריה לצילום, מוזיאון אוויר וחלל במנחת המטוסים של ראשון לציון, ועד מרכז צפרות ומים ליד האגם.
בדרך תהנו מהעסקים הקטנים באווירה מקומית: בתי קפה, ומסעדות, שיהפכו כל יום בראשון לציון לבילוי שוקק חיים שימשוך התעניינות גם אל מחוצה לה, דבר שיחזק בהכרח את חוסנה הכלכלי. ראשון לציון תהפוך מ"עיר הקניונים", לעיר מובילה בישראל במפת התיירות הלאומית והבינלאומית, עיר שוקקת חיים ליושביה המספקת להם בילויים, תכנים של תרבות כיף וסקנות, לכל הגילאים. 

מי שחושב שרק תל-אביב יכולה, טועה בהחלט. גם אילת, ירושלים, נתניה, וערים אחרות – יצרו לעצמן את אזור התיירות שלהן, ואת היציבות הכלכלית שדבר כזה מביא לעיר – אין צורך להסביר.

תכנית לציר התרבות והתיירות של ראשון – כבר מוכנה, והיא כוללת שדירה ארוכה לאורך 10 ק"מ. שדירה זו תכיל בתוכה שפע של אתרי בילוי ונופש, מוזיאונים, גלריות, בתי קפה, בתי קולנוע, טיילות, מרכזי מסחר, רחבות מופעים,ועוד מקומות בילוי רבים. הציר, שיהיה כטיילת עם רצף המותאם להולכי רגל, יתחיל לאורך חוף הים ומשם ינוע מזרחה, תוך שהוא מכיל אתרים קיימים וכאלה שיקומו במסגרת התכנית.

ליאל התכוונה לפעול למטרה זו כמחזיקת תיק הפיתוח העסקי והמוזיאונים, אך דב צור עצר את התכנית הזו בקדנציה האחרונה. אנחנו יכולים אחרת.

תכנית זו, ויצירת ציר התרבות והתיירות, תהיה מנוף לקידום העיר הן במישור הכלכלי, הן במיתוג, הן מבחינת יצירת מקומות תעסוקה, והן במתן הזדמנות לתושבי העיר לצאת ולבלות בקרבת הבית. 

5. מודל תחבורה חדשני

אם יש דבר שמטריד את תושבי ראשון יותר מכל, הרי אלה פקקי התנועה המציקים ליוצאים מהעיר בשעות העומס. בשעות אלה משתרך טור עצום של כלי רכב, והתשתיות העירוניות הקיימות אינן ערוכות לתת מענה למספר כל כך גדול של רכבים פרטיים.
את הבעיה מכירים היטב בעירייה, וכיום ישנן תכניות לשתי יציאות נוספות מהעיר, שיווסתו את עומסי התנועה, ויאפשרו ליוצאים ממנה להגיע בנוחות רבה יותר אל תל אביב. 'דרך חדשה' כמובן תדאג לקדם במהירות האפשרית את ביצוע שתי היציאות הנוספות האלה, שהן צורך מיידי והכרחי של התושבים.
אך בכך לא בא הנושא לפתרונו, ואת בעיית התחבורה בראשון יש לפתור בדרכים נוספות: 
הראשונה היא שינוי תכניות הרכבת הקלה, כך שבמקום לעשותה רכבת עילית, כפי שהוחלט – להפוך אותה לרכבת תת-קרקעית, שאינה גוזלת שטח עילי מדרכי התחבורה האחרות, אלא באה כתוספת חשובה, לצד הכבישים העיליים. 

הדרך השנייה היא מודל עולמי שזכה להצלחה בכל רחבי העולם, להפעלת רשת של "אוטובוסים חכמים" ('מודל קוריטיבה', על שם העיר הברזילאית בה הוא יושם לראשונה) אשר מאפשרים גישה נוחה וקלה בין כל אזורי העיר לבין מרכזה. אוטובוסים כאלה, בתדירות גבוהה, ישמשו כאמצעי תעבורה מרכזי עבור תושבי העיר, והדבר יפחית מאוד את מספר כלי הרכב הפרטיים על הכבישים. במקביל ינתנו פתרונות של תחבורה שיתופית לאורך צירי המטרופולין בתל אביב בשיתוף ערים אחרות.

המודל הזה נמצא בשימוש בערים רבות בעולם, ובאופן חלקי גם בערים בישראל. הצלחתו המוכחת נותנת סיבה טובה להאמין שניתן ליישמו בהצלחה גם אצלנו, ולהפוך את הגישה בתוך העיר וגם אל מחוצה לה – לפשוטה, נוחה ומהירה.

משימות נוספות:

 • הקמת ריאה ירוקה במתכונת הפארק הלאומי בר"ג/פארק גני יהושע בתל אביב
 • סיוע מערכתי לעסקים קטנים ושמירה עליהם גם בזמן של ביצוע עבודות תשתית
 • שיתוף הציבור בקבלת ההחלטות, שקיפות מלאה בפעילות העיר ומועצת העיר
 • שידרוג פיסי של שכונות מזרח העיר, והפיכתן למטופחות ומושקעות וטיפול אינטנסיבי בשיכון המזרח
 • מחוייבות מלאה לשימור האתרים ההיסטוריים של העיר – על היקב ועל יתר סמליה ההיסטוריים של ראשון לציון
 • החזרת הטיפוח לשכונות המערב שהוזנחו והתיישנו בשנים האחרונות גם הן